Kako upotrijebiti antigenski test za samotestiranje?

Mjera redovitog samotestiranja uvodi se kao epidemiološka mjera smanjenja rizika za pojavu i širenje COVID-19 i u cilju povećanja šanse za održavanje kontinuiteta nastave uživo u prostorima škole, koja je najkvalitetniji oblik nastave, sukladno brojnim literaturnim navodima i međunarodnim smjernicama.

Ovaj video izrađen je u sklopu uvođenja zdravstvene mjere redovnog samotestiranja učenika u suradnji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i uz podršku Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. Cilj mjere samotestiranja učenika je povećati vjerojatnost za što duže održavanje nastave uživo u prostorima škole ukidanjem mjere zdravstvenog nadzora u samoizolaciji (karanteni). Dodatni cilj je smanjiti rizik od širenja bolesti COVID-19 u školi i u obitelji. Mjera redovitog samotestiranja je dobrovoljna. Za njezinu uspješnu i učinkovitu provedbu važno je da što više učenika sudjeluje u redovitom samotestiranju.

Samotestiranje se provodi u 4 glavna koraka:

  1. Pročitajte upute za uporabu i operite ruke.
  2. Uzmite uzorak za testiranje.
  3. Provedite testiranje.
  4. Saznajte rezultat za 15 do 20 min.

Što ako je rezultat pozitivan, a što ako je negativan?

  • negativan rezultat – učenik ide u školu
  • pozitivan rezultat – učenik ostaje kod kuće, javlja se liječniku i školi