Prošloga je tjedna učenike prvih razreda posjetila medicinska sestra Doma zdravlja Peščenica Iva Baček. Medicinska sestra učenicima je održala zanimljivo predavanje o zdravlju usne šupljine i higijeni usta. Učenici su se prisjetili pravila pranja zubi i pogledali zanimljivu demonstraciju pranja zubi na velikoj maketi zuba i četkice za zube. Učenici su također razgovarali s medicinskom sestrom o prehrambenim navikama i njihovu utjecaju na zdravlje zubi. Na kraju susreta medicinska sestra podijelila je učenicima vrećice s darovima koje su sadržavale pastu za zube, zdravu lizalicu i razne edukativne brošure.

Održavanje higijene usne šupljine navika je koju bi čovjek trebao svakodnevno provoditi tijekom čitavog života. Naime, njega zubi i usne šupljine ulazi u svakodnevnu brigu o zdravlju i općem stanju našeg organizma. Dva su ključna trenutka u kojima bi trebali prati zube, a to je odmah nakon buđenja i prije spavanja. Ne treba zaboraviti da se na jeziku nakon svakog zalogaja i gutljaja skupljaju naslage čime se stvara podloga za bakterije, a one izazivaju karijes. Zato je prilikom pranja zubi bitno određenu pažnju posvetiti površini jezika nježnim pokretima četkicom. Da bismo održali besprijekornu oralnu higijenu, zubni konac je jednako važan kao i četkanje zubi. Isto tako, važno je odlaziti na redovite stomatološke preglede – minimalno dva puta godišnje.