[UMJETNOST U PAPIRU] Od našeg gosta naučili smo kako izraditi origami ukrase

Published by Ivan Kapović on

Našu je školu ovoga tjedna posjetio umjetnik iz daleke Indije. Pokazao nam je kako se izrađuju origami cvjetovi i razni papirnati ukrasi kojima možemo ukrasiti domove i razrede u božićno ili karnevalsko vrijeme. Upoznavanjem s dijelom kulture azijskih zemalja naši su učenici uvidjeli različitosti i spoznali bogatstvo drugih kultura te tradiciju dalekih zemalja.

Origami je tehnika izrađivanja dvodimenzionalnih i trodimenzionalnih figura, a obično se radi od papira. Ne zna se gdje je točno nastala ova tehnika, ali je svoj procvat doživjela u Japanu, gdje se tretira kao nacionalna tradicionalna umjetnost. Ova naizgled jednostavna tehnika slaganja papira prema brojnim znanstvenim istraživanjima potiče razvoj koncentracije i zadržavanja pozornosti, razvoj fine motorike kod djece, ali i razvoj kreativnosti te pozitivnih interesa.