SPORTSKI KOMENTAR
Tko osvaja Euro 2020.?

Nogometna groznica trese Europu!
Pročitajte naša predviđanja!

piše: Juro Ćužić (7. b)

2020. godine trebalo se održati Europsko prvenstvo u nogometu, no zbog svima već poznate situacije prvenstvo se odgodilo za 2021. Analizirat ćemo sve grupe i napraviti pretpostavke za većinu dijelova EURO-a. Pošto na EURO-u ima 24 države, a prolazi ih 16, četiri najbolje trećeplasirane države prolaze u osminu finala. 

Skupina A : Italija, Švicarska, Turska, Wales 

Moja pretpostavka 

 1. Italija 
 2. Turska 
 3. Švicarska 
 4. Wales 

U skupini A imamo Italiju, Tursku, Švicarsku i Wales. Mislim da će se najveća bitka ovdje voditi za drugo mjesto između Turske i Švicarske. Wales je bio apsolutno najveće iznenađenje prošlog EURO-a gdje su došli do polufinala gdje su izgubili od Portugala koji su kasnije i osvojili EURO, no mislim nemaju dovoljno veliku kvalitetu da bi nešto napravili. Njihov najbolji i najpoznatiji igrač Gareth Bale ne može sve sam, imat će 32 godine na sljedećem EURO-u i ovo neće baš dobro proći na EURO-u. O Italiji se ne mora pričati, jedni su od favorita za osvajanje EURO-a i ovu će skupinu proći lagano. Turska je u ovom trenutku bolja od Švicarske te će ona biti druga, a Švicarska će vjerojatno proći kao treća.  

Italija je jedan od najvećih favorita za osvajanje naslova 

Skupina B: Belgija, Danska, Rusija, Finska 

Moja pretpostavka:

 1. Belgija 
 2. Danska 
 3. Rusija 
 4. Finska 

U skupini B imamo Belgiju, Dansku, Rusiju i Finsku. O Belgiji ne treba previše pričati, oni su najbolja reprezentacija svijeta po FIFA rankingu, mislim da će oni biti prvi. Danska i Rusija su dvije izjednačene ekipe, ali je Danska u ovom trenutku malo bolja i mislim da će ona biti druga, a Rusija će proći kao trećeplasirana. Finska je prvi put na velikom natjecanju, mislim da je to već veliki uspjeh te da će oni biti zadovoljni s tim što su se uopće plasirali na EURO. 


Skupina C: Austrija, Nizozemska, Sjeverna Makedonija, Ukrajina 

Moja pretpostavka:

 1. Nizozemska 
 2. Ukrajina 
 3. Austrija 
 4. Sjeverna Makedonija 

Nizozemskoj će ovo biti kao šetnja u parku, mogu „razvaliti“ u ovoj skupini te će to najvjerojatnije i učiniti. Druga će biti Ukrajina koja može na ovom EURO-u nešto napraviti, to pokazuju u zadnjih nekoliko utakmica. Austrija opet neće daleko, ali su dobili vidljivo jače protivnike te će se oni fokusirati na život nakon EURO-a. Sjeverna Makedonija je iznenađenje, ali neće moći daleko. 

Skupina D: Engleska, Hrvatska, Češka, Škotska 

Moja pretpostavka:

 1. Engleska 
 2. Hrvatska 
 3. Češka 
 4. Škotska 

Ovo je skupina u kojoj su naši „Vatreni“. No, mislim da su Englezi u ovom trenutku bolji i žele nas osramotiti nakon polufinala Svjetskog prvenstva 2018. Hrvati bi trebali biti drugi bez nekih većih problema. Česi će biti treći, ali mislim da neće proći dalje zbog konkurencije iz ostalih grupa. Vodit će veliku bitku sa Škotima koji su poznati kao tvrd orah, ali nemaju iskustvo velikih natjecanja te će biti zadnji. 

Skupina E: Španjolska, Švedska, Slovačka, Poljska 

Moja pretpostavka: 

 1. Španjolska 
 2. Poljska 
 3. Švedska 
 4. Slovačka 

Španjolci su tri puta osvajali EURO i imaju momčad koja bi ih mogla odvesti do četvrtog naslova, tako da je ona prva. Drugi su Poljaci, koji imaju najboljeg igrača svijeta Roberta Lewandowskog i oni će, na Lewin pogon, proći dalje kao drugi. Šveđani imaju Dejana Kulusevskog, jednog od najboljih mladih igrača na svijetu, te ne vidim neki problem zašto ne bi prošli. Slovaci su dobra momčad, ali nedovoljno dobra da prođu dalje. 


Skupina F: Mađarska, Francuska, Portugal, Njemačka

Skupina F: Mađarska, Francuska, Portugal, Njemačka 

Moja pretpostavka 

 1. Francuska 
 2. Njemačka 
 3. Portugal 
 4. Mađarska 

    Ovo je takozvana skupina smrti. Prvo moram reći nešto. Koji se čovjek sjetio da stavi ovakve „potove“ da bi mogli u grupi biti zadnja dva svjetska prvaka i aktualni europski prvak? Svaka čast, UEFA! Svejedno, bar ćemo uživati u odličnim utakmicama. Francuzi će, smatram, biti prvi, u najboljoj su formi, aktualni su svjetski prvaci te su oni glavni favoriti za naslov. Nijemci su u boljoj formi od Portugalaca, ali će obje reprezentacije proći kao druga i treća. Mađari su ovdje samo posjetitelji, nemaju šanse u ovoj grupi. Tako barem mislim.

    Osmina finala 

    Italija – Ukrajina 

    Turska – Danska 

    Belgija – Švedska 

    Nizozemska – Portugal 

    Francuska – Švicarska 

    Hrvatska – Poljska  

    Španjolska – Rusija 

    Engleska – Njemačka 

    (ovo u crvenom je moja pretpostavka kako bi moglo biti)

    Italija – Ukrajina 

    Prolazi Italija 

    U ovom trenutku Italija je bolja reprezentacija i mislim da će proći lagano. Ukrajina je u dobroj formi, no nemaju dovoljno igračke kvalitete da bi prošli pored silno motivirane Italije. Igra se na legendarnom Wembleyju u Londonu. Rezultat 3:1. 

    Turska – Danska 

    Prolazi Turska 

    Dvije podjednake ekipe bi se mogle susresti u osmini finala. Turska je u odličnoj formi i Danska bi pored takve Turske mogla otići doma. Barem nešto, bit će više Danaca na stadionu, igra se u Amsterdamu. Rezultat 2:0. 

    Belgija – Švedska 

    Prolazi Belgija 

    Oko ovoga neću i ne želim trošiti riječi. Belgija je ogroman favorit, Šveđani će se oprostiti od natjecanja u osmini finala, očekivano. Kevin De Bruyne i društvo ove godine ciljaju na finale te mislim da će ove godine i uspjeti. Rezultat 3:0. 

    Nizozemska – Portugal 

    Prolazi Nizozemska 

    Ovo je malo čudnija odluka, ali mislim da je nizozemska bolja, da će proći protiv Cristiana Ronalda i društva u Budimpešti. Nizozemcima će se vjerojatno oporaviti Virgil Van Dijk te će oni proći u ovoj uzbudljivoj utakmici. Rezultat 2:1. 

    Francuska – Švicarska 

    Prolazi Francuska 

    Francuska je aktualni svjetski prvak, to govori sve. Jednostavno, Švicarska je po razini nekoliko stepenica ispod Francuske te ovdje bi Francuzi mogli početi svoj put prema naslovu. Igra se u Bukureštu, Rumunjska. Rezultat 3:0. 

    Hrvatska – Poljska 

    Prolazi Hrvatska 

    Ovdje bi svoj put mogao završiti Lewandowski.  Hrvatska je kvalitetnija reprezentacija te ovdje nema dileme. Nadam se samo da neću potrošiti puno živaca kao na zadnjem SP u Rusiji gdje su bile dvije runde penala, produžetci i finale. Igra se u Kopenhagenu u Danskoj. Rezultat 2:1 nakon produžetaka.  

    Španjolska – Rusija 

    Prolazi Španjolska 

    Prije dvije godine susrele su se iste ekipe na SP i tada je pobijedila Rusija na penale. Ovoga puta to neće biti slučaj, barem tako ja mislim, jer je Španjolska jedan od favorita na ovom prvenstvu. Igra se u Glasgowu i rezultat će biti 2:0. 

    Engleska – Njemačka 

    Prolazi Engleska 

    Malo sam iznenadio ovom odlukom. Ovo sam donio tako što Nijemci nemaju dobro posloženu ekipu već šest godina. Za razliku od njih, Englezi su prepuni talentiranih klinaca koji svaki čas mogu zasjati u reprezentaciji. Utakmica se igra u Dublinu. Bit će 1:0. 

    Četvrtfinale 

    Hrvatska – Francuska 

    Belgija – Italija 

    Nizozemska – Turska 

    Španjolska – Engleska 


    Hrvatska – Francuska 

    Prolazi Francuska 

    Repriza finala sa SP 2018. Prvaci svijeta Francuzi ili Hrvati, viceprvaci svijeta. Mislim da će proći Francuzi. Oprostite na mome pesimističkom mišljenju prema Hrvatskoj, ali Hrvati su u užasnoj formi, ne igraju nikakav nogomet, Modrić je već i star da bude najbolji, obrana je loša… Francuzi su u boljoj formi, imaju bolji kadar te mislim da je ovo oproštaj za nas. Bit će 3:1 i igra se u Sankt Peterburgu. 

    Belgija – Italija 

    Prolazi Belgija 

    Koliko god da je Italija dobra, Belgija je bolja. To je moje mišljenje. Belgija je puna dobrih igrača, novih talenata te je ovo njihova prilika da se iskažu. Talijani su dobri, ali ne dovoljno da bi osvojili EURO. Mislim da će rezultat biti 2:0. Igra se u Münchenu. 

    Nizozemska – Turska 

    Prolazi Nizozemska 

    U Bakuu će snage odmjeriti Nizozemska i Turska. Prolazi Nizozemska, i to lagano. Oni djeluju kao složena ekipa s puno potencijala. Turska, ma koliko god dobra, nema iskustva, pogotovo ovako mlada momčad. Bit će 3:0. 

    Španjolska – Engleska 

    Prolazi Španjolska 

    Ovo mi je bio najteži izbor dosad. Nakon puno istraživanja, špekulacija, simulacija i razmišljanja odlučio sam da je za nijansu bolja Španjolska. Jednostavno, imaju kvalitetniji roster i puno mladih igrača te mislim da će oni otići dalje. Bit će 1:1, a Španjolci će proći kroz lutriju penala. Igra se u Rimu. 

    Polufinale 

    Francuska – Belgija  

    Nizozemska – Španjolska 

    Sva se polufinala igraju u Londonu, kao i finale.


    Francuska – Belgija 

    Prolazi Francuska 

    Prije dvije godine Umtiti, ove godine Mbappe. Ove godine će biti 1:0 za Francusku i zabit će Mbappe. U ovom srazu dvoje velikana Francuska je blagi favorit zbog iskustva i kvalitete. Belgija je najbolja reprezentacija po FIFA rankingu, ali nije dovoljno dobra za titulu prvaka Europe. 

    Nizozemska – Španjolska 

    Prolazi Španjolska 

    Španjolska je velesila koja je u ovom trenutku bolja od Nizozemaca, kvalitetnija i ima veći roster igrača. Mislim da će u ovoj utakmici mladi igrači preusmjeriti utakmicu prema smjeru da će Španjolci proći u veliko finale. Rezultat će biti 2:1, s golom u 90+1 minuti. 

    Finale 

    Francuska – Španjolska 

    Osvaja Francuska*

    U srazu dvije najbolje europske momčadi kvaliteta će presuditi u ovoj utakmici, a toga zasigurno Francuska ima više. Očekujem zanimljivo finale, s puno udaraca i golova te pretpostavka je da će biti 3:2 za Francuze. Oni će opet osvojiti sve moguće jer ipak su to Francuzi. 

    Nagrade i priznanja 

    Najbolji strijelac 

    Top 3: Mbappe (Francuska), Kane (Engleska), Lukaku (Belgija) 

    Pobjednik:

    Kylian Mbappemlado francusko čudo od djeteta s tek 18 godina bio je drugi strijelac na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, a ove godine od njega očekujem najviše i ne bojim se da to neće pokazati. 

    Najbolji mladi igrač 

    Top 3: Camavinga (Francuska), Sancho (Engleska), Bellingham (Engleska) 

    Pobjednik 

    Jadon SanchoJadon je već s 20 godina jedan od najboljih igrača Engleske i svijeta, ne vjerujem da će iznevjeriti navijače i trenera te da će pokazati najbolje što može.  

    Najbolja postava 

    Golman: Hugo Lloris (Francuska) 

    Obrana: Raphael Varane (Francuska), Virgil Van Dijk (Nizozemska), Sergio Ramos (Španjolska) 

    Vezni: Jadon Sancho (Engleska), Frenkie de Jong(Nizozemska), Kevin De Bruyne (Belgija), N’Golo Kante (Francuska) 

    Napad: Kylian Mbappe (Francuska), Romelu Lukaku (Belgija), Harry Kane (Engleska) 

    Najbolji igrač 

    Kylian Mbappe 

    Ovo su moje pretpostavke. Nisam htio nikoga uvrijediti niti išta drugo. Želim da ovo Europsko prvenstvo bude zabavno, da ne bude širitelj zaraze koronavirusom niti kakvih drugih bolesti i patnja. Tome nogomet služi, ta prekrasna igra koju svi volimo.  

    Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije lista Porta urbis ili Osnovne škole Ivanja Reka.