HZJZ: Ukidaju se mjere za odgojno-obrazovne ustanove

objavljeno: 11. travnja 2022.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo na zahtjev Ministarstva znanosti i obrazovanja dana 8. travnja 2022. ukinulo je sve mjere i preporuke za sve odgojno-obrazovne ustanove od predškolskog uzrasta do visokog obrazovanja, uzimajući u obzir aktualnu epidemiološku situaciju i značajke Omicron varijante virusa SARS-CoV2.

Osnovne epidemiološke mjere koje ostaju na snazi su:

  • Svakodnevno primjereno čišćenje prostorija (kao prije pandemije).
  • Redovito i pravilno pranje ruku https://www.hzjz.hr/wpcontent/uploads/2020/03/Pranje_ruku_.pdf.
  • Prostor u kojem se boravi treba provjetravati više puta dnevno. Kad je lijepo vrijeme, preporučuje se ostaviti otvorene prozore. Klimatizacijski i ventilacijski uređaji mogu se koristiti na način da su redovito i odgovarajuće održavani.
  • Maske nisu obavezne. Maske ne preporučujemo za djecu predškolske dobi i učenike prva četiri razreda osnovne škole. Ostali, a posebno odrasli, mogu i dalje nositi maske ako smatraju da su im potrebne, a preporučuju se svima s kroničnim bolestima koje mogu dovesti do težih oblika bolesti COVID-19 ako im zdravstveno stanje omogućuje nošenje maske.