U srijedu, 26. veljače naši su učenici i učitelji obilježili Dan ružičastih majica, najpoznatiji program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj. Hrvatski sabor je 2017. godine Dan ružičastih majica proglasio Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja, a svake godine se obilježava nošenjem ružičastih majici posljednje srijede u veljači.

Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, vršnjačko nasilje je isticanje moći agresijom koje se definira kao svaka negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učenika opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti. Ponavljanjem zlostavljanja nasilnici povećavaju svoju moć, a žrtve svoju gube.

U galeriji fotografija pogledajte kako smo obilježili Dan ružičastih majica.