Projekt "Botanica - ekološki zeleni vrtovi": Kako je naša Kreativna skupina ozelenila školu

Tijekom školske godine 2025./2026., učenici uključeni u izvannastavnu aktivnost Kreativna skupina vrijedno su radili na projektu “Botanica – ekološki zeleni vrtovi”. Kroz niz zabavnih, poučnih i društveno korisnih aktivnosti, naši su kreativci pokazali kako se uz malo truda, ekološke svijesti i timskog rada može u potpunosti urediti školski prostor.

Pogledajte što su sve naši vrijedni učenici radili tijekom cijele godine:

Učili smo od naših dragih spremačica

Projekt je započeo u školi, gdje su nam naše tete spremačice Mirjana Sandelić i Ljiljana Sandelić održale pravu malu školu hortikulture. Budući da je u prostorima škole ljeti izuzetno vruće, podijelile su s nama svoje bogato iskustvo i naučile nas koje vrste cvijeća najbolje podnose takve uvjete te koja je vrsta zemlje najpovoljnija za njihov rast.

Otpad pretvoren u male zelene domove

Spojili smo ekologiju i tehničke vještine! Umjesto kupnje novih posuda, učenici su skupljali plastične čašice od jogurta i udahnuli im novi život. Uz maksimalan oprez i nadzor, pomoću lemilica su na dnu čašica izrađivali drenažne rupe kako bi korijenje biljaka moglo disati.

Terenska nastava u Vrtnom centru “Flora”

Kako bismo teoriju proveli u djelo, posjetili smo Vrtni centar “Flora” u Resniku. Tamo smo pažljivo slušali savjete stručnih prodavačica o izboru idealnih biljaka. No, tu je na red došla i matematika! Učenici su sami uspoređivali cijene, računali troškove i birali najpovoljnije i najotpornije sadnice – uglavnom prekrasne sukulent, palme i puzavice..

Božićni sajam i poduzetnički duh

Uzgojene i presađene sukulente nismo čuvali samo za sebe. Naši su učenici pokazali pravi poduzetnički duh te su dio biljaka ponudili na školskom Božićnom sajmu. Sami su formirali cijene, komunicirali s kupcima i uspješno prodali svoje zelene kreacije, a zarađeni novac uložen je u daljnji rad skupine.

Živi zid na ulazu u školu

Najveći ponos našeg projekta nalazi se na samom ulazu u školu! Učenici su posadili i uredili prekrasan vertikalni vrt na zidu kod glavnog ulaza. Ono što nas posebno veseli je njihova ustrajnost – tijekom cijele godine, prema tjednom rasporedu, učenici su samostalno i odgovorno zalijevali i brinuli o biljkama, koje danas krase našu školu i dočekuju svakog posjetitelja.

Čestitamo svim učenicima Kreativne skupine na trudu, odgovornosti i prekrasnom zelenom poklonu našoj školi!

(U galeriji ispod teksta pogledajte fotografije iz Vrtnog centra, proces izrade teglica i naš prekrasni zeleni zid na ulazu!)

Tekst napisala; Maja Vulić, prof. geografije (voditeljica UZ Reka i sekcije Kreativna skupina)