Učenici razredne nastave na izvannastavnoj aktivnosti “Učimo, stvarajmo, reciklirajmo” imaju priliku razvijati finu motoriku, kreativnost te svijest o važnosti recikliranja. Na taj način učenike se potiče na važnost odvajanja otpada, korištenje što više prirodnih materijala, recikliranje materijala koje svakodnevno koristimo te posljedično smanjivanjem količine smeća štitimo naš okoliš. U veljači smo tako imali priliku reciklirati stare majice, pidžame i haljine, tako što smo ih izrezali na trake i namotali u klupko. Od kartona i traka smo napravili postolje za tkanje i onda smo u paru tkali, a bilo je vrlo zanimljivo i poučno.

Primjenom se praktičnoga rada učenike potiče na ponašanja kao što su odgovorno korištenje prirodnih dobara i energije, korištenje lokalno proizvedene hrane, racionalno postupanje s otpadom, uporaba iskorištenih materijala, aktivan rad i suradnja u zajednici. Dio je to međupredmetne teme Održivi razvoj koja nastoji podići svijest i produbiti razumijevanje o svim pitanjima koja se odnose na održivost, pomaže učeniku kritički razmotriti moguća rješenja i načine djelovanja usmjerene na održivost, uskladiti s tim ponašanje u svakodnevnome životu u školi te njegovati vještine i osobine koje pridonose razvoju pravednoga društva.

Categories: Porta urbis