piše: Juro Ćužić
datum: 19. prosinca 2020.

Jedan od velikana europskog nogometa jako je loš. Kako mu pomoći? 

Arsenal. Samo ime vam govori kako je to snažan klub. On to i je. Jedan je od najuspješnijih klubova u engleskoj nogometnoj povijesti. Osvojili su 13 puta Premier ligu, zadnji put sezone 2003./04. kad su postali jedina momčad u povijesti Premier lige koja nije izgubila nijednom u sezoni, tada predvođeni Thierry Henryjem, Robertom Piresom, Ashleyjem Coleom, Solom Campbellom, ta se njihova momčad naziva Invincebles. Također, osvojili su 12 puta Community shield, 10 puta Liga kup, poznatiji kao Carabao kup i 11 puta FA cup. No, sadašnjost je drugačija. 

Neiskusni trener 

Jedan od glavnih razloga je Arsenalova ikona Mikel Arteta, današnji trener Arsenala. Jednostavno, on je trener koji nije tako iskusan i čelnici Arsenala moraju biti svjesni da na tržištu postoje puno bolji treneri i treneri koji bi više odgovarali Arsenalu. Massimiliano Allegri, bivši trener Juventusa, dobro bi im došao. Ima iskustva, viziju i vjeru u klub u kojem je bio. Mauricio Pochettino vjerojatno ne želi izdati svoj bivši klub Tottenham odlaskom u ljutiti rival Arsenal. 

Analiza momčadi – što treba mijenjati, a što ostaviti 

Arsenal već nekoliko godina ima loš kadar i da bi bili najbolji trebaju prodati i kupiti nove igrače. 

Golmani 

Ovo je jedna od rijetkih pozicija u momčadi kojima ne treba promjena. Bernd Leno prva je opcija u momčadi i on još nije dostigao puni potencijal, a može. On je u 28. godini i za koju godinu može postati jedan od najboljih golmana svijeta. Rezerve su Runar Alex Runarsson i Matt Macey koji se neće bojati prilika i dat će sve od sebe. Runar je nedavno doveden iz Dijona i igrao je u utakmicama Europa lige te je pokazao da je dobra kupnja za klub. Matt je ovdje već duže, no nije se naigrao te mislim da klub ne računa na njega. 

Obrana 

Ovo je točka koja boli. David Luiz je jako iskusan, ali je star i ne može više igrati kao što je nekoć igrao. Isto tako je i sa Sokratisom, Mustafijem i Kolašincom. Ali, Arsenal ima nekoliko dobrih igrača za stopersku poziciju. Gabriel i William Saliba buduće su zvijezde. Obojica su odlični i imaju strašan potencijal. Tu je i Pablo Mari, no mislim da on ne paše u Arsenalovu filozofiju, kao i Rob Holding. U Arsenal odlično bi pasao Dayot Upamecano koji je mlad, čvrst, visok i snalažljiv stoper. O lijevim bokovima se ne treba puno pričati. Dvije budućnosti nogometa, Kieran Tierney i Buyako Saka mogu samo rasti i to će dokazati, nadam se. Što se tiče desnog boka, mislim da bi tu trebale promjene. Jedini koga bi ostavio je talentirani Ainsley Maitland-Niles jer Nacho Monreal više nije za Arsenal i treba mu promjena, a Cedric Soares ne odgovara Arsenalu. Aaron Wan-Bissaka bio bi odličan izbor za njih.  

 

Vezni red 

Arsenal ima problem. Mesut Ozil. Više ne igra, a uzima jako puno novaca tjedno. Trebaju ga se riješiti. Ali, imaju dobre igrače za prekriti njegovo mjesto. Dani Ceballos i Thomas Partey su igrači koji bi trebali voditi glavnu riječ ove sezone u veznom redu. Možda bi se mogao i kupiti jedan igrač za prvu postavu kao Houssem Aouar koji može biti novi Vieira. Tu je i mladi Joseph Willock koji  bi mogao blistati u budućnosti. Za krilne igrače su odlični Gabriel Martinelli i Nicolas Pepe koji još treba pokazati ono što je pokazivao u Lilleu. Za njegovu zamjenu konkurira Reiss Nelson koji je pun želje za dokazivanjem. Također, Buyako Saka isto može igrati krilo tako da su krilne pozicije spašene. Ali, tu je rupa na poziciji ofanzivnog veznog koju bi mogao pokriti Martin Ødegaard. Mladi igrač Real Madrida savršeno bi se uklopio u shemu Arsenala. 

 

Napad 

Arsenalov napad je, u ovom trenutku, četvrti najgori u ligi! Pierre Emerick Aubameyang je previše star za Arsenal i više ne može. Ali, što se događa s Lacazetteom? On je trebao biti veliko pojačanje kad je došao iz Lyona, ali je bio loš i na njemu bi se moglo zaraditi. Mladi Eddie Nkietah gladan je pobjeda i Arsenal ga želi očuvati . Kao potencionalnu kupnju za napadačem bio bi dobar wunderkind Erling Braut Haaland koji je, uz Kyliana Mbappea, najbolji mladi nogometaš svijeta. Mašina za golove bila bi savršena za Arsenal. 

 

Akademija 

Zadnjih nekoliko godina Arsenal proizvodi odlične talente iz svoje akademije te ih igra u utakmicama. To je odlična stvar. No, postoji problem. Oni nisu toliko iskusni da igraju na Anfieldu protiv Liverpoola ili na Etihadu protiv Manchester Cityja. Trener je kriv, on ih treba rotirati i postupno uvoditi u prvih 11, a ne odmah. Tako je Leo Messi nastao i postao najbolji nogometaš koji je kročio nogometnim travnjakom. Akademija im je proizvela mlade talente poput Eddieja Nkietaha, Bukaya Sake, Ainsley Maitland-Nilesa, Josepha Willocka i druge koji bi mogli postati netko i nešto u nogometnom svijetu. 

Iz svega ovoga zaključili smo da Arsenal ima puno problema, ali i puno prostora za napredak. Samo moraju znati da dolazi nova generacija nogometaša koja će ostaviti dubok trag za nogomet. Gunnersi to imaju i mogu to iskoristiti i postati nogometna velesila i znam da to mogu napraviti! 

Autor teksta: 

Juro Ćužić 


Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije lista Porta urbis ili Osnovne škole Ivanja Reka.

Categories: Porta urbis