Pandemija Covid-19 unijela je značajne promjene u obrazovni sustav diljem svijeta, a Osnovna škola Ivanja Reka nije bila iznimka. Od početka krize 2020. godine, škola se suočila s mnogim izazovima, ali zahvaljujući brzoj prilagodbi i suradnji nastavnika, učenika i roditelja, uspješno je osigurano kontinuirano obrazovanje za sve učenike.

Prvi dani pandemije: Učenje na daljinu

Kada je pandemija pogodila Hrvatsku i uslijedilo zatvaranje škola, OŠ Ivanja Reka brzo je prešla na model učenja na daljinu. Iako su se učenici i nastavnici morali prilagoditi novom načinu rada preko noći, škola je iskoristila već postojeću digitalnu infrastrukturu kako bi osigurala nastavak obrazovanja.

Učitelji su koristili platforme poput Microsoft Teamsa i Zooma kako bi održavali virtualne sate, dok su se materijali i zadaci dijelili putem školskih aplikacija. U početku su se javljale poteškoće s tehničkom opremom i pristupom internetu, no zahvaljujući suradnji s roditeljima i lokalnom zajednicom, škola je osigurala da svaki učenik ima potrebne alate za sudjelovanje u nastavi.

Podrška učenicima i roditeljima

Jedan od najvećih izazova bio je osigurati da svi učenici ostanu angažirani i motivirani tijekom učenja na daljinu. Nastavnici su pokazali iznimnu kreativnost i fleksibilnost, prilagođavajući sadržaje kako bi bili zanimljivi i interaktivni. Redovito su organizirane video konferencije, individualni razgovori s učenicima i radionice za roditelje, kako bi se osigurala podrška svima koji su se našli u novim uvjetima.

Roditelji su igrali ključnu ulogu u ovom razdoblju. Njihova suradnja sa školom bila je neophodna za uspješno praćenje zadataka i sudjelovanje djece u online nastavi. Zahvaljujući zajedničkom trudu, mnogi učenici su uspjeli savladati izazove učenja na daljinu bez većih problema.

Povratak u učionice i novi izazovi

Nakon prvog vala pandemije, učenici su se postupno vratili u učionice, no nastava se odvijala u strogo kontroliranim uvjetima. Fizička distanca, nošenje maski i redovito dezinficiranje postali su dio svakodnevice. Nastavnici su morali balansirati između online i fizičke nastave, prilagođavajući metode rada kako bi svi učenici, bez obzira na prisutnost u školi, mogli pratiti nastavni program.

Jedan od ključnih projekata koji je pokrenut tijekom tog razdoblja bila je edukacija učenika o higijenskim mjerama i važnosti očuvanja zdravlja. Učenici su sudjelovali u radionicama o pravilnom pranju ruku, održavanju fizičke distance i nošenju maski, što im je pomoglo da se osjećaju sigurnije tijekom boravka u školi, a u to vrijeme za isti projekt dobili su i priznanje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Utjecaj na učenike i nastavnike

Pandemija je donijela i emocionalne izazove, kako za učenike, tako i za nastavnike. Učenici su se suočili s izolacijom i smanjenom interakcijom s vršnjacima, što je utjecalo na njihovu psihosocijalnu dobrobit. Školski stručni suradnici, poput psihologa i pedagoga, redovito su pružali podršku učenicima kroz online konzultacije i grupne radionice.

Nastavnici su također morali balansirati između svojih profesionalnih i osobnih izazova. Iako su neki učitelji već imali iskustva s digitalnim alatima, drugi su morali brzo učiti nove vještine. Unatoč svim izazovima, uspjeli su održati kvalitetu obrazovanja i podržati svoje učenike u ovim izvanrednim uvjetima.

Što smo naučili iz pandemije?

Pandemija Covid-19 pokazala je koliko je važno biti fleksibilan i prilagodljiv. OŠ Ivanja Reka uspjela je iskoristiti sve raspoložive resurse kako bi učenicima osigurala neprekinuto obrazovanje i podršku, bez obzira na fizičku udaljenost. Također, ova situacija je istaknula važnost digitalne pismenosti i novih tehnologija u obrazovanju, koje će i dalje igrati ključnu ulogu u budućnosti školstva.

Školovanje tijekom pandemije u OŠ Ivanja Reka bilo je test snage, strpljenja i zajedništva. Zahvaljujući brzoj prilagodbi i iznimnom trudu nastavnika, učenika, roditelja i lokalne zajednice, škola je uspjela održati kontinuitet obrazovanja i stvoriti nove prilike za učenje u digitalnom okruženju. Pandemija je promijenila način na koji doživljavamo školovanje, ali je također pokazala koliko je snažna zajednica koja stoji iza ove škole.