U ponedjeljak 21. listopada 2019. godine učenici sedmih i osmih razreda Osnovne škole Ivanja Reka upoznali su se s osnovama upravljanja osobnim financijama kroz radionicu financijske pismenosti. Učenici su tako od predstavnika financijske institucije mogli čuti na koji način odgovorno upravljati novcem, pametno štedjeti, trošiti i ulagati u sigurniju financijsku budućnost. Također, mogli su čuti  brojne zanimljivosti i detalje o odnosu  prema kućnom budžetu, svjesnoj potrošnji, štednji i financijskim ciljevima, sve s ciljem povećanja razine financijske pismenosti. Osim toga, učenici su na zanimljivoj radionici istraživali različite oblike štednje, razmišljali o upravljanju vlastitim džeparcem i razgovarali o pametnoj raspodjeli novaca.

Na ovoj radionici saznali smo koliko je financijska pismenost važna u današnjem svijetu. Ona je osnovno znanje koje bi ljudi trebali imati da bi preživjeli u modernom društvu i vrlo nam je važna. Od predavača smo dobili savjet da razgovaramo s roditeljima o džeparcima da bismo naučili kako pametno raspolagati novcem. Na kraju smo kao darove dobili i držače, odnosno stalke za mobitele, što nas je jako razveselilo“, rekla je H.H., učenica 8.B razreda.

Financijska pismenost u današnje je doba izrazito potrebna da bi se osigurala dugoročna stabilnost financijskog sustava u državi i predstavlja osnovno znanje koje bi ljudi trebali imati kako bi preživjeli u modernom društvu. Ona podrazumijeva svijest o financijskim mogućnostima i rizicima te sposobnost prikupljanja potrebnih informacija i donošenje odluka o izboru financijskih usluga u skladu s osobnim potrebama.

Financijska je pismenost dio međupredmetne teme Poduzetništvo u kojoj učenici stječu brojne kompetencije za život u 21. stoljeću, a koje su svakodnevno prisutne u odgojno obrazovnom radu. Kompetencija za poduzetništvo, u koju pripada i financijska pismenost djece, jedna je od ključnih kompetencija Europskoga referentnog okvira za cjeloživotno učenje koja je potrebna svakom građaninu da bi bio sposoban zaposliti se i osobno razvijati u modernom društvu. Poduzetništvo se provlači i kroz naš svakodnevni život i potiče svjesnost o važnosti i cjelovitosti rada te razvija sposobnost iskorištavanja prilika. Ova se kompetencija odnosi i na svijest o važnosti ponašanja i vrijednosti u skladu s etikom te promiče dobro upravljanje koje mora biti odgovorno, transparentno, u skladu sa zakonom, participativno, efektivno i efikasno.