Kako je Osnovna škola Ivanja Reka u pet godina postala centar inovacija i zajedništva na zagrebačkom istoku? ✨
Od nagrađene arhitekture i modernih programa do uspjeha učenika i predanih nastavnika – ova škola ne prestaje impresionirati. Iako mlada, škola se istaknula kroz projekte poput eTwinninga i ekoloških inicijativa, a zajednički trud učenika, roditelja i nastavnika donosi rezultate na natjecanjima i svakodnevnim aktivnostima. Pročitajte više o ključnim trenucima, izazovima pandemije i planovima za još bolju budućnost!
Osnovna škola Ivanja Reka, smještena u istoimenom zagrebačkom naselju, otvorila je svoja vrata učenicima u rujnu 2019. godine te je odmah postala važan obrazovni centar zagrebačkog istoka. Većini će prvo u oko “upasti” izgled školske zgrade. Arhitekti Marija Burmas i Ivo Lola Petrić nagrađeni su ranije za svoja djela, a njihov rad na školi u Ivanjoj Reci prepoznat je kao jedan od najuspješnijih primjera moderne školske arhitekture u Hrvatskoj. Iako mlada škola, ne fascinira samo njezina arhitektura, već to što je u kratkom vremenu postigla značajne rezultate zahvaljujući predanosti učenika, učitelja, roditelja i šire zajednice.
Od svog osnutka, škola je doživjela nekoliko promjena u vodstvu, a svaki ravnatelj pridonio je razvoju i usmjeravanju škole prema njezinim današnjim postignućima. Prva vršiteljica dužnosti ravnatelja škole bila je Renata Buljan, čija su organizacijska sposobnost i jasna vizija najzaslužniji za to da škola stane na čvrste temelje i postigne izvrsne rezultate već u prvoj godini rada. Nakon nje, na mjesto ravnateljice došla je nakratko Dubravka Crnić, koja je u dva mandata vršitelja dužnosti vodila školu, pritom radeći na brojnim projektima i otvarajući nove mogućnosti za učenike i učitelje. Ravnatelj Željko Burcar preuzeo je vođenje škole u specifičnom trenutku kada su izazovi bili brojni, a njegov mandat bio je obilježen kontinuiranim prilagođavanjem dinamičnim promjenama u obrazovanju u doba pandemije. Ivana Jozić Kalemušić preuzela je vodstvo škole usmjeravajući svoje napore na efikasnost rada i jačanje suradnje s lokalnom zajednicom, što je školi donijelo pozitivnu vidljivost u zajednici. Današnji ravnatelj, Mario Sobočan, nastavit će sve ono dobro što su radili njegovi kolege ravnatelji, razvijati moderni obrazovni pristup te poticati inovacije u nastavi i jačati školski identitet. U budućnosti se naša škola sve više planira otvarati prema novim projektima i mogućnostima za razvoj učenika, naglašavajući važnost obrazovanja koje ide u korak s vremenom.
Od samog početka, škola se ističe modernim pristupom obrazovanju, usmjerenim na razvoj kompetencija 21. stoljeća. Sudjelovanje u državnom projektu “Škola za život” označilo je prijelomni trenutak, gdje su nastavnici prošli intenzivnu edukaciju, a učenici se upoznali s digitalnim alatima koji im pomažu u svakodnevnom radu.
Međutim, jedno od najvećih iskušenja koje je škola, kao i cijeli obrazovni sustav, morala savladati bila je pandemija Covid-19. Tijekom 2020. i 2021. godine, škola je bila prisiljena brzo se prilagoditi novim okolnostima, a nastava je velikim dijelom prebačena u online okruženje. Iako izazovno, ovo razdoblje donijelo je brzu digitalizaciju i pokazalo koliko je važno osnažiti digitalne kompetencije kod učenika i nastavnika. Unatoč svim izazovima, škola je uspjela održati visoku razinu kvalitete nastave, a podrška učenicima bila je kontinuirana i prilagođena novim potrebama.
Među najvažnijim projektima su i oni na međunarodnoj platformi eTwinning, gdje učenici surađuju s vršnjacima iz drugih europskih zemalja. Ovi projekti potiču kreativnost i inovativnost te razvijaju jezične i digitalne vještine kod učenika.
Jedan od istaknutih ekoloških projekata je “Plastičnim čepovima do skupih lijekova”, kojim učenici pomažu u očuvanju okoliša i prikupljanju sredstava za humanitarne svrhe. Vrijedno je spomenuti i druge brojne aktivnosti naših učitelja i učenika, poput “Dana ružičastih majica” koje od prvih dana provode učiteljice razredne nastave, ali i donacije knjiga i lektirnih naslova kući za smještaj djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
Tijekom proteklih pet godina, učenici Osnovne škole Ivanja Reka ostvarili su uspjehe na natjecanjima iz matematike, jezika, prirodnih znanosti te sporta. Njihovi rezultati odražavaju visok standard obrazovanja, a učitelji kontinuirano sudjeluju u stručnim usavršavanjima, uvodeći inovacije u svoju nastavu.
Osnovna škola Ivanja Reka planira i dalje jačati svoje obrazovne programe, proširivati izvannastavne aktivnosti i jačati suradnju s lokalnom zajednicom, osiguravajući da i buduće generacije učenika nastave postizati uspjehe u raznim područjima.