27. siječnja 2023. godine održala se osamnaesta po redu Noć muzeja, manifestacija koja je započela 2005. godine s nekolicinom zagrebačkih muzeja koja je tijekom proteklih godina prerasla u najznačajniju manifestaciju hrvatskih muzeja.

Program je bio raznovrstan što je prepoznalo 295.806 posjetitelja u 18. Noći muzeja 2023. godine.

Školska knjižničarka je uoči manifestacije učenicima predstavila događaj uz edukaciju o muzejima kao ustanovama u kulturi. Nakon prošlogodišnje manifestacije nastao je Digitalni školski muzej a ove godine planira se održati izložba zavičajnih predmeta u školskoj knjižnici.

Zato pozivamo učenike da donesu stare predmete svog zavičaja kako bi sudjelovali u stvaranju “muzeja u knjižnici”: razglednice, fotografije, knjige, odjevni predmeti, ukrasi, nošnje, ostali manji predmeti vezani za lokalnu zajednicu i obitelj. Predmeti će se skupljati tijekom veljače ove godine.

Hrvatsko muzejsko društvo – organizator manifestacije Noć muzeja:
Tema: MUZEJI SU VAŽNI!

U vremenu kada se događaju nesagledive promjene u svim sferama života i rada – od dramatičnih klimatskih promjena, pandemije Covida 19, koji su utjecali i utječu na ukupne socijalne, ekonomske i svake druge segmente života, tako i do katastrofalnog potresa koji je pogodio Zagreb, Sisak, Petrinju, dodatno je pojačao osjećaj nesigurnosti. Također, moguće katastrofalne posljedice rata na Europskom kontinentu, neminovno mijenjaju postavljene prioritete društava u cjelini i svakog pojedinca.

Zadnjih godina porasla je svijest o važnosti održivog razvoja, kroz očuvanje prirode, društva i ljudske civilizacije, koja je ovim pojavama nepovratno ugrožena. U svim ovim procesima, muzeji imaju svoju važnu ulogu, imaju MOĆ , kako je svjetska muzejska zajednica izrazila u ICOM-u, pa i nova definicija muzeja objavljena uz Međunarodni dan muzej 18. svibnja ove godine, potvrđuje ovo određenje – odgovornost muzejske zajednice za prirodne , kulturne i ekonomske procese u društvu, za očuvanje materijalne i nematerijalne baštine za budućnost, za izgradnju zajednice i pojedinca.

Jer muzeji su:

• centri edukacije svih društvenih slojeva u području kulturnog naslijeđa

• centri razmjene utjecaja i ideja o umjetnosti i komunikacije s posjetiteljima

• centri kulturne integracije i interkulturalne kompetencije

• nosioci kulturne obnove – urbanističke, socijalne i ekonomske regeneracije

• centri za razvoj društvene zajednice – okupljalište svih društvenih slojeva

• centri istraživanja, inovacija, primjene najsuvremenijih tehnologija što ih čini pristupačnijima, simpatičnijima, lakše razumijevanje muzejskih koncepata – (mogućnosti za inovacije i istraživanja)

• centri motivacije i ishodišta za razvoj kulturnih i kreativnih industrija – (individualne kreativnosti i inspiracije)

• centri ekonomskog utjecaja i generatori ekonomskog oporavka i održivog razvoja

• važni nosioci promicanja znanstvenih činjenica o zaštiti okoliša i klimatskim promjenama

• generatori razvoja kulturnog turizma, održivosti zajednice i otvaranja novih radnih mjesta

• ključni partneri u putovanjima i turizmu, nezaobilazne destinacije