priredili: Juro Ćužić, Vanja Čanković, Viktorija Iveljić, Mateo Marković, Katarina Josipović, Jelena Franjić
Penkala
Prva penkala bila je izumljena upravo u Hrvatskoj! Naime, Slavoljub Penkala bio je taj koji je došao do ideje o spomenutom stroju. Izumljena je 31. 5. 1907. u Zagrebu. Penkalina radionica nalazila se na Trgu kralja Tomislava te je otvorio tvornicu penkala u Praškoj ulici u Zagrebu koja je također bila jedna od najvećih tvornica pisaćeg pribora u to vrijeme. Svoj izum, Penkala je izvozio u čak 70 različitih zemalja. Mala proizvodnja nije mogla zadovoljiti tadašnje tržište. Danas svi koristimo penkale u svakodnevnom životu i jako je važan izum u svjetskoj povijesti.
MP3 Player
Svima nam je olakšao slušanje glazbe, a malo tko zna da je MP3 player izum hrvatskog programera Tomislava Uzelca 1997. Veliku popularnost stekao je krajem 20. i početkom 21. stoljeća, pogotovo među mladima. Korišten je za reprodukciju glazbe u svakodnevnom životu. Dva američka studenta, Justin Frankel i Dmitry Boldyrev prilagodili su AMP za rad na Windowsima i nazvali ga WinAMP. Pušten u uporabu 1998., ovaj izum omogućio je široku primjenu MP3 formata.
Čokolada s rižom
Kad je riječ o štovateljima čokolade, mogli bismo reći da se oni dijele u dvije kategorije. Prva je ona u koju spadaju ljubitelji različitih vrsta, ovisno o raspoloženju, dok su u drugoj oni koji izričito tvrde da ne postoji bolja čokolada od one s rižom. Prva je čokolada s rižom izumljena u Požegi 1964. godina u tvornici čokolade Zvečevo, koja je jedina koja je uspjela zadržati primarnu preradu kakaovca u Hrvatskoj.
Vegeta
Danas ju dodajemo u svako jelo, zaista je univerzalni dodatak slanim jelima kojeg proizvodi prehrambena industrija Podravka. Sadrži jedinstvenu kombinaciju nekoliko vrsta začina i sedam vrsta sušenog povrća. Vegetu je 1959. godine izumila Zlata Bartl koja je u to vrijeme bila voditeljica tima u istraživačkom laboratoriju Podravke. Dvije godine poslije proizvodnja je narasla na tada respektabilnih 16 tona. Dvanaest godina od izuma, Vegeta 1971. ime iz Vegeta 40 mijenja u - Vegeta. Daljnjim razvojem proizvoda 1974. brand dobiva svoju kulinarsku emisiju "Male tajne velikih majstora kuhinje", s poznatim dvojcem Oliverom Mlakarom i Stevom Karapandžom. Jedan je od najpoznatijih izvornih hrvatskih proizvoda, a u uporabi je u više od 40 zemalja širom svijeta. Od 1989. godini Vegeta se izvozi na tri kontinenta: Europu, Ameriku i Australiju. Tijekom više od 50 godina na tržištu Vegeta osvojila brojne nagrade i priznanja za kvalitetu.
Padobran
Oko 1615. i 1616. godine Faust Vrančić objavio je prvi crtež četverokutnog padobrana. Izveo je prvi uspješan skok sa zvonika katedrale sv. Martina u Bratislavu. Konstrukcija padobrana pod nazivom Homo Volans ili leteći čovjek koju je opisao detaljno u svojoj knjizi koja se često prepisuje Da Vinciju. Ideja da se pomoću otpora zraka uspori pad, seže daleko u prošlost može se naći Si Ji kineskog povjesničara Si Ma Chian 90. godina pr. Kr. Padobran Francesca di Giorgio Martinija je u nekoliko detalja „napredniji“ od Leonardovog.
Kravata
Jeste li znali da su Hrvati izumitelji kravate? Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu. Svaka boja kravate ima drugačije značenje. Oko pulske je Arene 18. listopada 2003. svezana najveća kravata na svijetu. „Kravata oko Arene“. Omotala je vanjske zidine Arene i predstavljala je poruku otvorenosti, srdačnosti i ljubavi.
Azitromicin (Sumamed)
Antibiotik koji se razvio hrvatski tim stručnjaka iz tvornice lijekova Pliva. Lijek, jedan od najvećih i svakako najkorisnijih hrvatskih izuma. Tim stručnjaka predvođen kemičarom Slobodanom Đokićem u sastavu koji su činile Gorjana Radobolja-Lazarevski, Zrinka Tamburašev i Gabrijela Kobrehel izumio 1980. godine. Azitromicin je danas među najprodavanijim antibioticima. Vrlo je učinkovit za liječenje raznih bakterijskih infekcija gornjih i donjih dišnih puteva, kože i potkožnog tkiva, spolno-prenosivih bolesti, infekcija želuca i dvanaestnika, upale zdjelice te sve više i za prevenciju bakterijskih infekcija u djece i onih sa slabim imunitetom.
izvor fotografija: Pixabay
Kolačići
Osnovna škola Ivanja Reka koristi kolačiće kako bi vam pružila što kvalitetnije korisničko iskustvo. Prihvaćanjem ste suglasni s uporabom kolačića.
Na službenoj internetskoj stranici Osnovne škole Ivanja Reka koriste se tzv. “kolačići” (cookies) - tekstualne datoteke koje na računalo korisnika smješta internetski poslužitelj (server), putem kojeg davatelj usluge pristupa Internetu (ISP) prikazuje web stranicu.
„Kolačići“ nastaju kada preglednik na uređaju korisnika učita posjećeno mrežno odredište, koje potom šalje podatke pregledniku te izrađuje tekstualnu datoteku (kolačić). Preglednik dohvaća i šalje kolačić na poslužitelj internetske stranice prilikom povratka korisnika na njega. Na našoj stranici koriste se samo tehnički kolačići (obavezni kolačić) koji se ne mogu isključiti i koji su nužni za funkcioniranje Internet mjesta, a više podataka možete pronaći na poveznici https://os-ivanjareka.hr/pravila-privatnosti