Created with Fabric.js 4.6.0 PORTAURBIS

Ljudi su skloni osuđivanju

autorica: Jelena Franjić

Foto: Pixabay

      Danas se ljude često osuđuje po odjeći i stilu oblačenja. Osobine ili osjećaje ljudi mogu pokazati po tome kako se oblače.

       Odijelo može pokazati važne poruke. Također postoje pravila kako se tko može oblačiti u raznim ustanovama. Pomoću odjeće ljudi nas mogu prepoznati i vidjeti naše osobine. Odijelo može slati i krive poruke, osoba može biti draga, ali se nepristojno oblači. Većina ljudi i najviše mladih komentira kako se tko obukao, komentari mogu biti pozitivni ili negativni ovisno o njihovom mišljenju. Negativni komentari na nečije odijelo mogu ga povrijediti i posramiti. Današnja odjeća je skupa i ne mogu ju svi priuštiti. Postoje negativne i pozitivne strane komentiranja tuđe odjeće. Odjeća može predstaviti čovjeka i na neki način pokazati kako ta osoba misli. Može ostaviti dobar dojam o osobi i pomoći joj u raznim situacijama. Odijelo ne čini čovjeka jer nam govori kako netko tko je pristojno odjeven može kriti u sebi mnogo vrlina i tada ljudi krivo prosude osobu. Pravila odijevanja postoje kako bi se održao red i pristojnost. Odjeća je također vid komunikacije i ona utječe na vašu komunikaciju sa svijetom. Svaki dan mi biramo kako ćemo se predstaviti svijetu. Čovjeka ne možemo osuđivati po njegovom odijelu jer iz odijela ne možemo u potpunosti saznati njegove osobine. Bitno je da se mi obučemo kako mi želimo i u čemu nam je udobno. Odijelo ne čini čovjeka, ali čini veliki dojam o njemu. Također odjeća ne može činiti čovjeka, već čovjek pravi odjeću. Ako obučete neurednu, nepristojnu i previše otvorenu odjeću na neki posebni i važan događaj, svi će vas osuđivati po tome što se niste pristojno obukli. Ako obučete pristojnu i urednu odjeću svi će o vama misliti drugačije, većinom će misliti dobro ili neće toliko obraćati pažnju na vas. Problem danas je što ljudi ne mogu odjenuti ono što vole i u čemu se osjećaju ugodno bez da ih ostali osuđuju.

        Svatko bi se trebao lijepo i ugodno osjećati u onome što nosi, bez da brine što će drugi reći. Nitko drugi nije u našoj koži i u tom istom odijelu osim nas samih.

Jelena Franjić, 8. b