Created with Fabric.js 4.6.0 PORTAURBIS

Treba imati svoje ja

autorica: Gabrijela Musić

Foto: Pixabay

Čini li odijelo čovjeka je pitanje koje se danas često postavlja zbog društva. Je li stvarno toliko bitna odjeća u današnjem svijetu. Odijelo ne čini čovjeka jer nije bitno što tko nosi nego je bitno kakav je čovjek u duši. Danas se to pitanje često postavlja jer je danas ljudima najbitniji izgled. U današnje vrijeme brojni ljudi jedni druge više prihvaćaju ako su bolje i skuplje obučeni jer misle da je izgled najvažniji. Danas najviše djeca ispaštaju zbog toga što ih drugi omalovažavaju i izruguju zbog izgleda. Izgled nije bitan jer odijelo ne čini čovjeka bitno je da ljudi imaju što za obući, ako imaju nije bitno jer to markirano ili nije markirano. U današnje vrijeme svijet je okrutan i djeca se djeci izruguju, a neka djeca nemaju novaca, njihovi roditelji nemaju mogućnost kupiti im jako skupe stvari. Zbog toga onaj koji ima treba biti zahvalan na svemu što ima i ne smije izrugivati osobe koje nisu skupo obučene. Treba biti zahvalan za sve što ima i cijeniti trud. Ne ispaštaju samo djeca, već i odrasli. Danas često ljudi gledaju kako si obučen, imaš li novaca ili nemaš. Danas se više cijene ljudi kada imaš novaca, ali zapravo to uopće nije bitno. Skupo odijelo i haljina neće nekoga učiniti boljom osobom niti će ga stara poderana haljina ili odijelo učiniti lošom osobom, ali će utjecati na to kako vi sebe vidite i kako vas drugi vide. Odijelo će utjecati na vašu komunikaciju s ljudima jer je odjeća dio naše neverbalne komunikacije. Nažalost, danas je ljude sram ako su lošije obučeni, ali treba biti svoj i imati svoje JA. Odijelo ne čini čovjeka, njime samo možemo vidjeti kojim stilom i kako živi taj čovjek. Ljudi trebaju imati razumijevanja a nekog tko nema mogućnosti kupovati skupe stvari jer tek kada ljudi to shvate mi kao društvo ćemo biti složni. Smatram da ta izreka stvar navike koje su nametnuli ljudi iz bogatijeg sloja kojima je to jedino bitno.

Gabrijela Musić, 8. b