Krajem veljače učenici 4. a razreda  posjetili su neobičnu radionicu. U središtu Zagreba vlasnici zlatarnica Zaks i srebrnarnice Argentum spremno su otvorili vrata svoje radionice i upoznali nas s proizvodnjom nakita. Kakav dojam je na nas ostavio posjet, ali i susret s proizvodnim procesom, radom u etapama,  pročitajte u dječjim zabilješkama nakon posjeta.

„Ispred zlatarnice dočekala nas je Šimunova mama. Ona je bila naš vodič. Vidjeli smo puno radnika koji rade s raznim alatima. Najviše mi se svidio kamenčić koji sam dobio jer sam postavio najviše pitanja. U najvećoj prostoriji se brusilo, poliralo, popravljalo. Na trenutak je izgledalo malo opasno. Sretni i oduševljeni vratili smo se u školu.“ Noah

„ Promatrao sam ljude koji tamo rade i bilo mi je zanimljivo. Svatko je radio jedan dio posla. Nisam ni zamišljao, a ni znao što je zlatan nakit, zlato i kako se izrađuje. Vidio sam kako se topi, turpija i lota zlato.“ Luka M.

„Upoznali smo postupak izrade nakita. Bili smo jako radoznali, imali smo puno pitanja. Neke stvari su nam dali da pokušamo sami napraviti.“ Domagoj

„Bilo nam je jako zanimljivo i imali smo tisuću pitanja na koja smo i dobili odgovore. Sada znam kako se pravi nakit koji kupujemo.“ Antonio B.

„Vidjeli smo odljev u vosku, šmirglanje, brušenje i poliranje nakita. Neki od nas su probali stavljati cirkone. Bilo nam je ovo lijepo iskustvo i jako nam se svidjelo, a Antonio je poželio da i on bude zlatar kada odraste.“ Lena