22.4.2021.

Ponašajte se dobro prema Zemlji , ona vam nije dana od vaših roditelja, nego je posuđena od vaše djece. (stara indijanska poslovica)

22. travnja u cijelome se svijetu obilježava Dan planeta Zemlje. Tijekom toga dana različitim se akcijama želi potaknuti ljude na promišljanje o važnosti okoliša i prirode. Tijekom cijeloga tjedan, a posebno tijekom 22. travnja i  u Područnoj školi Resnik odvijale su se različite aktivnosti s ciljem osvještavanja utjecaja onečišćenja na naš planet i važnosti čuvanja okoliša.

Tako su učenici 1. B razreda pod vodstvom učiteljice Ane Ključević-Kurdija naučili kako najprije trebamo početi mijenjati svoje ponašanje kako bi došlo do promjene u svijetu, a zatim su vođeni tom mišlju izradili plakate koji bi mogli i druge potaknuti na promjenu.

Kroz zabavan način istražili su utjecaj čovjeka na onečišćenje vode i na vodene organizme. Ribica Zlatica iz svoga čistoga doma krenula je na putovanje rijekom gdje se susrela s različitim onečišćenjima. Na kraju je ribica Zlatica izgledala neprepoznatljivo te su učenici zaključili kako se osjećala loše i bolesno. Osim toga, naučili su kako je važno ne onečišćavati vode jer životinje mogu uginuti, a i ljudi ostaju bez zdrave i pitke vode.

Tijekom dodatne nastave učenici su napisali i zajednički akrostih.

Zagađivanje Zemlje je loše.

Evo Zemlja plače!

Moj je dom Zemlja, a i vaš.

Ljepšom je učinimo.

Ako je ne pazite, nestat će.

Prvašići već znaju što je recikliranje pa su od starih novina tehnikom kolaža naslikali mačke. Stare novine pretvorile su se u prava umjetnička djela.

Tijekom izvannastave aktivnosti učenici su proveli još jedno istraživanje o načinima čišćenja izlivene nafte u more. Zaključili su kako je takvo onečišćenje pogubno za biljke i životinje koje žive u moru i da ga je vrlo teško, gotovo nemoguće očistiti. Na kraju su se zabavili izradom makete Zemlje s važnom porukom za sve – BUDUĆNOST ZEMLJE OVISI O NAMA.

U aktivnosti povodom Dana planeta Zemlje, uključili su se i učenici 2.b razreda. Učenici su potaknuti na promišljanje odabrali i sudjelovali u radionicama koje su bile usmjerene ka važnosti čuvanja okoliša i prirode. Pod vodstvom učiteljice Veronike Babić, učenici su nekoliko dana sakupljali plastične čepove za Udrugu oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL) koja je pokrenula projekt pod nazivom „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“. Učenici su već ranije upoznati s pravilnim zbrinjavanjem otpada i o sustavu njegovog odvajanja i recikliranja. Sakupljanjem čepova učenici su shvatili kako čine dobro za okoliš i kako i oni mogu biti veliki pomagači i humanitarci. Takvim pomaganjem, učenici su razvili empatiju prema oboljelima. Također su kroz izvedene pokuse mogli promotriti i uvidjeti kako čovjek kroz nekontrolirano onečišćenje zagađuje okoliš. Potom su na kreativan način, s kistom u ruci sudjelovali u izradi likovnog rada na temu planet Zemlja. Pod geslom „Zadatak je stvarno lak, voli more, šume, zrak. Vjetar nosi dječji glas, Zemlju čuvajte za nas!“ shvatili su da je planet Zemlja u ljudskim rukama.

Učenici 3.b razreda također su obilježili Dan planeta Zemlje pod vodstvom učiteljica Sare Busije. Nakon što su skupili čepove i nepotrebne plastične gumbiće krenuli su na reciklažu. Zajedničkim snagama nastali su veseli likovni radovi prepuni cvjetova. Na satu razrednika i u sklopu projekta Petica – igrom do zdravlja ponovili su zašto su biljke važne za sva živa bića te je svaki učenik povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje u svoju posudicu posijao salatu.

Učenici produženog boravka uz učiteljicu Martinu Peček posvetili su cijeli tjedan aktivnostima koje jačaju svijest ljudi prema očuvanju  prirode i okoliša.  Edukativni filmovi o našoj planeti potaknuli su nas na razgovor i razmišljanje kako mi možemo  pridonijeti njenom očuvanju i kolika je važnost recikliranja. Naša prekrasna Zemlja postala nam  je neiscrpna inspiracija za naše likovne radove.  Vrijedni učenici izradili su  njen reljefni prikaz, pisali eko poruke, izvodili pokuse i reciklirali staklenke i kartone od mlijeka te u njih odlučili posaditi cvijeće i tako im dati novu namjenu.  Mnogo toga smo naučili i naravno zabavili se.

 Draga naša Zemljo sretan ti rođendan!

Učiteljice