Created with Fabric.js 4.6.0 PORTAURBIS

Odjeća može promijeniti način na koji vidite sebe

autorica: Maja Kolaković

Foto: Pixabay

Često nam govore da je važno ono što je unutra, a ne vaš izgled. Ovo se odnosi na pitanje; “Čini li odjeća čovjeka?” Čini li vas odjeća koju nosite osobom kakva jeste ili uopće nije povezano jedno s drugim?

 Ako biste vidjeli nekoga s vrlo skupom odjećom i izgleda dobro zbrinuto, možda ćete osjetiti potrebu da se prema njemu odnosite kao prema nadređenom ili da mu date više poštovanja nego prema nekome s prosječnom odjećom. Ako je izreka “Važno je ono što je unutra” doista istinita, zašto bi se onda prosječna osoba odnosila prema nekome tko ima više novca s više poštovanja, a prema nekome tko izgleda manje od njih, samo zbog izgleda? Čini se da ova prastara izreka ima dobru poruku, no čini se da se ne shvaća baš doslovno, pogotovo u modernim scenarijima u kojima su svi zabrinuti za izgled.  Odjeća koju nosite također može utjecati na to kakva ste vi osoba. Ako imate skupu odjeću i više novca od prosječne osobe, možda ćete se početi osjećati kao da ste bolji od nekog drugog, jer imate više resursa i stvari od nekog drugog. To naravno ovisi o osobi, međutim, to je također u korelaciji s razlogom zašto mnogi ljudi iz niže ili srednje klase “mrze” bogate ljude, jer se čine kao zaglavljeni i egocentrični ljudi. Vaša odjeća može promijeniti vaše ponašanje u nekim situacijama, posebno u odnosu na ljude koji se prema vama odnose s više poštovanja, možda ćete se osjećati “bolje” od drugih, mijenjajući način na koji se ponašate prema drugima i vaš način razmišljanja prema drugim ljudima. No, lijepa odjeća ne znači uvijek da je osoba egocentrična. Ako netko nosi skupu odjeću, to može dovesti do povjerenja u sebe što će mu pomoći da se osjeća sretnije. Ako niste baš sigurni u sebe ili na poslu/školi, možda ćete imati loš učinak u nekim aktivnostima. Međutim, kada se osjećate dobro u sebi, počinjete se osjećati sigurnije u sebe i svoj učinak u ono u što ulažete svoje vrijeme.  Međutim, odjeća također ima kulturološko značenje i mnoge zemlje ne brinu toliko o izgledu za razliku od zapada i u nekim europskim zemljama. U drugim zemljama, ljudi se prema drugima mogu ponašati na temelju njihove izvedbe, a ne toliko njihovog izgleda.

Dakle, čini li odjeća čovjeka? U nekim aspektima to čini čovjeka, međutim, stvarno ovisi odakle ste. Odjeća može promijeniti način na koji vidite sebe, druge, a može promijeniti i način na koji se ponašate u školi ili na poslu. Međutim, postoji mnogo ljudi koji uopće ne mare za izgled i prema svima će se ponašati isto ili prema ljudima na temelju toga kako se ponašaju prema njima.

Maja Kolaković, 8. a